Kiedykolwiek dane

15.08.2021 /Niedziela

23 marca 2021 roku. Godzina 7:40. 400-metrowy kontenerowiec Ever Given wskutek silnych wiatrów przewraca się na bok i grzęźnie na mieliźnie blokując Kanał Sueski oraz paraliżując jeden z najważniejszych szlaków handlowych na świecie. W rezultacie powstaje korek obejmujący 422 jednostki transportowe. Kontenerowiec pozostaje w Kanale przez 7 dni. 25 marca 2021 roku internet obiega zdjęcie koparki stojącej tuż obok przewróconego na mieliźnie kontenerowca i samotnie próbującej go odkopać. 


Co mogłaby powiedzieć koparka do kontenerowca, gdyby umiała mówić? Jakimi słowami odpowiedziałby koparce kontenerowiec, gdyby i on umiał mówić? Wychodząc z konwencji bajek disneyowskich chcemy zastanowić się nad naturą sukcesu, porażki, uległości i sprzeciwu w świecie zglobalizowanego, późno kapitalistycznego handlu i neoliberalnego systemu. Bo okazuje się, że wystarczy ponieść spektakularną porażkę jak kontenerowiec Ever Given, żeby system który jeszcze niedawno wydawał się niepokonanym kolosem, zaczął chwiać się w posadach.

 

Skoro na każdym kroku oczekuje się od nas zwycięstw, może trzeba zacząć cieszyć się ze spektakularnych porażek? Dlaczego oczekuje się od nas poddawania się pływom i nurtom? Może powinniśmy wszyscy chociaż na 10 dni utknąć na mieliźnie i jak kopista Bartleby powiedzieć, że „wolelibyśmy nie”?

Reżyseria: Piotr Pacześniak

Choreografia: Kinga Bobkowska

Występują: Aleksandra Samelczak, Przemysław Przestrzelski

united-kiedykolwiek-dane-square.jpg