Marek 
Biliński

15.08.2021 /Niedziela

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Popularność solową na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem „Ogród Króla Świtu” oraz wideoklipem „Ucieczka z Tropiku”, który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną „złotą płytę” oraz szereg koncertów w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Berlinie, Hamburgu, Bremie, Pradze, Moskwie i Kuwejcie), zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat (1981–1985) zajmował pierwsze miejsce. 
Lata 1986–1990 spędził w Kuwejcie, jako wykładowca w Akademii Muzycznej. Z powstałych w tym okresie, w Polsce najbardziej znana była fantazja symfoniczna „Twarze Pustyni”. Utwór ten miał uświetnić obchody 30-lecia niepodległości Kuwejtu, lecz agresja Iraku uniemożliwiła realizację tego przedsięwzięcia. Po wojnie w Zatoce Perskiej „Twarze Pustyni” wraz z diaporamą fotografika Jacka Woźniaka, reprezentowały Kuwejt na Światowej Wystawie EXPO ’92 w Sewilli.
Po powrocie do Polski nagrał kolejną płytę „Dziecko Słońca”. Jego muzyka pojawiła się w filmach kinowych i telewizyjnych (m.in. „Przyjaciel wesołego diabła” i „Bliskie spotkania z wesołym diabłem”), jak również w teleturnieju – Koło Fortuny, Gali Wręczenia Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego – „Fryderyk ’96, ’97” i na płytach CD w kraju i na świecie.

W 1995 roku, na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu miała miejsce premiera baletu „Dziecko Słońca”. Inspiracją tego baletu była płyta Bilińskiego „Dziecko Słońca”.
W styczniu 2017 roku roku Marek Biliński wydał nowy album zatytułowany “Life is Music. Wszystkie albumy Marka Bilińskiego są dostępne w dystrybucji cyfrowej na całym świecie.

marek bilinski.jpg