Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa

Justyna Arabska, Małgorzata Jakubowska

15.08.2021 /Niedziela

Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa to spektakl oparty na rozmowach z trzema, współcześnie żyjącymi osobami w kryzysie bezdomności oraz na improwizacjach trojga aktorów dotyczących życia tych osób.

Autorki tekstu wychodząc od bardzo dosłownego stanu fizycznego, dotarły na pole realizmu magicznego, w którym, poprzez postacie inspirowane realnymi ludźmi, poruszony zostaje temat samotności, wyobcowania, odrzucenia, potrzeby przynależności i bycia akceptowanym. To wszystko składa się na to, co moglibyśmy nazwać „wewnętrznym stanem bezdomności”.

Bohaterowie spektaklu to tytułowi Marzyciele, którzy, aby przeżyć w nieraz okrutnej rzeczywistości zewnętrznej, tworzą swoje alternatywne światy, pozwalające im poczuć się ze sobą lepiej, podnieść poczucie własnej wartości, zapomnieć o poczuciu wstydu, odrzucenia, odizolowania od społeczeństwa. Za tymi marzeniami chowają ból, wstyd czy „prawdziwy powód” znalezienia się na ulicy.

Odwołując się do najgłębszych ludzkich potrzeb i historii bohaterów, twórcy spektaklu budują uniwersalną opowieść unoszącą się ponad fizycznymi podziałami domny-bezdomny. Widzimy ludzi zranionych, rozbitych, którzy na wszelkie możliwe sposoby próbują ocalić siebie.

Reżyseria: Małgorzata Jakubowska

Dramaturgia: Justyna Arabska

Scenografia i kostiumy: Julia Basista

Opracowanie muzyczne: Franciszek Raczkowski

 

Obsada:

Martyna Krzysztofik

Monika Pawlicka

Michał Balicki

1 (1)_edited.jpg