O festiwalu

United Arts Festival

/2021

        Intrygujący świat zmysłów, wrażeń i wyobraźni – z którego najchętniej by się już nie wróciło. Takie miejsce chcieliśmy stworzyć. Jako wytrawni bywalcy przeróżnych imprez mieliśmy pełne garści inspiracji. Ale zawsze najbardziej imponowały nam festiwale, teatralne czy muzyczne, tworzące na tym skrawku dostępnej przestrzeni coś więcej niż tylko złożoną z kilku scen i namiotów infrastrukturę. Z tej refleksji zrodziła się chęć zbudowania jakiegoś odrębnego, kompletnego miejsca – złożonego z różnych zakątków do spędzania czasu ot tak, poza głównymi wydarzeniami, ze sztuką rozsianą poza scenami, ogarniającą całą przestrzeń, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

 

        Wszystko nabrało realnych kształtów, kiedy dotarliśmy do Gdańska obejrzeć obiekt. Wdrapaliśmy się na górę i staliśmy podziwiając panoramę. Wiedzieliśmy, że tylko w tym miejscu nasza idea może zostać w pełni urzeczywistniona. Hevelianum, z jego niepowtarzalną na wpół tajemniczą i gotycką, na wpół idylliczną aurą, stworzyło doskonałą okazję. Wierzymy, że te stare mury i baszty, zarośnięte, odcięte na wierzchołku wzniesienia od reszty miasta – ożywione przez teatr, muzykę, wystawy i przez Was oczywiście powołają do życia wyjątkowy świat.

 

           Pomysł, żeby połączyć różne dziedziny sztuki – i jeszcze w ramach nich różne style – zrodził się jako naturalna konsekwencja tej wizji. W naszym zespole są muzycy, melomani, teatromani – artyści i odbiorcy kultury – wszyscy jesteśmy jednak wyczuleni na każdy rodzaj sztuki. I dzięki temu różnice albo odmienne gusta (wierzcie, czasami nawet bardzo odmienne) ostatecznie nie mają znaczenia. Po to właśnie to robimy – żeby doświadczać nowego, skonfrontować się z czymś nieznanym, dać się do czegoś przekonać, zostać czymś zainspirowanym.

 

      To przecież właśnie nowe odkrycia rodzą wspomnienia i emocje najbardziej żywe. Jak to będzie od razu po spektaklu o charakterze performatywnym pójść na hardrockowy koncert? Albo spędzając popołudnie na podziwianiu malarstwa, zobaczyć jeszcze dwie instalacje teatralne, i później dopiero wybrać się na transowy występ w rytmach electro? Wierzymy, że przeplatanie się tych doświadczeń i niezwykły kontekst, jaki będą dla siebie nawzajem budować – pozwolą przeżyć coś niepowtarzalnego.

Hevelianum

Europejskie Centrum Solidarności

Bądź na bieżąco.

Zapisz się do newslettera

Dziękujęmy za zapisanie się do newslettera!

UnitedArtsFestival-logo4.png

Nazwa organizatora

United Arts Festival