Vader

​14.08.2021 /Sobota

Polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała w 1983 roku w Olsztynie z inicjatywy gitarzysty Zbigniewa „Viki” Wróblewskiego oraz Piotra „Petera” Wiwczarka, pełniącego wówczas funkcję basisty. W początkowym okresie działalności muzyka Vader oscylowała wokół speed i heavy metalu inspirowanego dokonaniami grup Judas Priest i Accept. Po 1985 roku za sprawą odnoszącego wówczas największe sukcesy kwartetu Slayer, grupa Vader zwróciła się w stronę thrash, a następnie death metalu.

Liderem Vader nieprzerwanie od początku istnienia jest Piotr „Peter” Wiwczarek, który w latach późniejszych objął funkcję gitarzysty i wokalisty. Muzyk jest także głównym kompozytorem i autorem tekstów formacji.

Z biegiem lat formacja zyskała status legendy oraz znaczącego źródła inspiracji dla późniejszych grup muzycznych, takich jak: DecapitatedDissenter, czy Yattering. Vader, wraz z takimi grupami jak Imperator, Exorcist, ArmagedonSlashing Death i Convent, zaliczany jest dziś do prekursorów gatunku death metal w Polsce.

 

Obecny skład zespołu:

Piotr „Peter” Wiwczarek – gitaraśpiew

Marek „Spider” Pająk – gitara

Tomasz „Hal” Halicki – gitara basowa 

James Stewart – perkusja 

vader 40x50.jpg